تبلیغات
خلخال - تاریخچه خلخال مجموعه 3
دوشنبه 30 خرداد 1390

تاریخچه خلخال مجموعه 3

   نوشته شده توسط: admin administrator    نوع مطلب :دانستنی های شهر ،درباره شهر ،

تاریخ خلخال

( قسمت هشتم )

تأسیس مدرسه در خلخال ( 1284 هـ.ش)

مرحوم ناصر دفترروائی در كتاب خاطرات و اسناد ناصر دفتر روائی می نویسد :

« حاج زین العابدین تقی اوف یك نفر معلم از اسلامبول به باكو جلب و جمعی ازمعلمان قدیمی را تحت تعلیم و تربیت او گرد آورده و دارالتعلیمی ا فتتاح كرد و اصول جدید تعلیم و تدریس را به آنها یاد داده بود كه از جمله ی آنها حاج میرزا محمد تقی بود كه مدتی نیز در بادكوبه تدریس داشته و این اوقات برای دیدار خانواده ی خود به خلخال آمده بود .

نگارنده با استفاده از وجود حاج میرزا محمد تقی مرحوم بدین اراده افتادم كه مدرسه ای در قصبه ی خلخال افتتاح و خدمات وطنی خود را از این راه تعقیب نمایم . وچون خودم چنین قدرت مالی نداشتم كه همه ی‌ مصارف مقدماتی و بودجه ی آتیه ی این مدرسه را از عهده بر آیم اراده ی خود را با بعضی از خواص قصبه ی خلخال كه احساساتی در این كار ها داشتند به میان گذاردم و استمداد كردم كه از مساعدت مادی و معنوی دریغ ننمایند . ولی از هیچ یك مساعدت مادی و مالی به عمل نیامد و بلكه بعضی ها نظر به عدم استعداد محل و فقدان وسایل و دوری افكار عمومی از آن و بد تر از همه بد بینی دولتیان مستبد نسبت بدین گونه مؤسسات كه بوی دیگری از آن بر میآمد بدین اقدام ملامتم كردند و ظاهراً هم گفتارشان همه منطقی و بجا بود . ولی من نظر به عشق مفرطی كه بدان داشتم خود را بدین كار مصمم دیدم و اقل فایده را آشنا كردن افكار عمومی با چنین تأسیسات می دانستم.

این بود اراده خود را بر حسب دستور حاج میرزا تقی و با خرج شخصی خودم در بهترین عمارت (خانه ی حاج سلیم مرحوم ) با ماهی ده تومان وجه اجاره برای مدرسه تعین و در اول میزان (مهر ماه) 1326 ه.ق مدرسه را به نام ناصری با مدریت و معلمی مرحوم حاج میرزا محمد تقی و یك معلم دیگر (میرزا رفیع ) و نظامت آقا سید كریم و یك مستخدم با شصت نفر شاگرد در دو كلاس افتتاح و جشن افتتاحیه را در عمارت مدرسه بر پا كردم .

بعضی از شاگردان كه كم و بیش سواد داشتند دركلاسهای مخصوص تدریس می شدند .

برای هر دانش آموز سه الی پنج قران شهریه ماهانه بود .

در تمامی آذربایجان جز شهر تبریز كه از سالها پیش یكی دو مدرسه ی جدید داشت و گاهی هم به حكم علما تخریب و منهدم می شدند و یك فقره مدرسه ی دیگر هم در آستارا ، این مدرسه اولین مدرسه ی ملی بود كه در ولایت آذربایجان تأسیس گردیده وعكس سال اول و دوم آن نزد نگارنده موجود است و از ملاحظه بدان معلوم می گردد كه این مدرسه در جای خود از حیث ترتیبات و اتحاد شكل لباس شاگردان و انتظامات داخلی از مدارس شهرهای بزرگ پایی كم نداشته است . رفته رفته انظار عمومی به طرف مدرسه جلب و زبان طاعنان را كوتاه كرد و این حال در اثر مهارت تام وتمامی بود كه حاج میرزا تقی مرحوم در تدریس مقدماتی و جلب توجه اطفال داشت . ولی پس از مدتی در اثر اشتداد غارتگری و آشوب و گرفتاریهای اهالی ولایت كه روز به روز در تزاید بود كار مدرسه به مضیقه منتهی شد و مدیر و سایر كاركنان مدرسه بدون اینكه چیز قابلی برای آنها عاید شود چهارده ماه تمام وجداناً ادای وظیفه می‌كردند و مدرسه را از سقوط نگهداری می كردند .

سال 1384 یكصدمین سال تأسیس مدرسه در خلخال بود . یعنی قدمت وجود مدرسه‌ای كه بصورت كاملاً كلاسیك و به سبك امروزی اداره می‌شد به یك قرن رسید .

پس از سالها تلاش و گفتگو بالاخره سال گذشته با پافشاری مردم با فرهنگ خلخال و نیز همت مسئولان نام مدرسه به همان نام سابق خود یعنی ناصری برگشت . تا شاید قدم كوچكی در اعتلای نام مرحوم ناصر دفتر روایی برداشته شده باشد .

در مهر ماه سال 1384 از مسئولان آموزش و پرورش خلخال انتظار داشتیم كه همزمان با تغییر نام مدرسه و نیز یكصدمین سال تأسیس مدرسة ناصری مراسمی برگزار نمایند ولی متأسفانه هیچ حركتی در این زمینه انجام نشد .

در آستانة هفته معلم هستیم . از مسئول آموزش و پرورش خلخال جناب آقای شریفیان تقاضا می‌كنیم در صورت امكان این فرصت را غنیمت شمرده و مراسمی جهت یاد بود در این مدرسه برگزار نمایند .

خوشحال می شویم نظر عزیزان و همشهریانی كه از این وبلاگ بازدید می‌نمایند را در این زمینه بدانیم .

تاریخ خلخال

( قسمت نهم )

میرزا كوچك خان در خلخال

یكی از وقایع تاریخی در اواخر دوره ی قاجاریه قیام میرزا كوچك خان جنگلی است .او در گیلان علیه دولت قیام كرده قسمتهایی از گیلان و خلخال را تحت نفوذ خود در آورد . مردم و آزادیخواهان خلخال در این رابطه نقش فعالی داشتند. در سال 1335هـ ق كوچك خان به همراه همراهان خود از جمله خالو قربان ، حاج احمد كسائی، و كربلا حسین و بعضی از سران به خلخال آمده مورد استقبال بی سابقه ی مردم خلخال قرار گرفتند .

میرزا در مدت اقامت دو هفته ای خود در خلخال هیئت اتحاد اسلام را تشكیل و سخنرانی و مجالس متعددی منعقد می نماید ودر آنزمان كه خلخال در قحطی بسرمی برد كمك های زیادی به اهالی شهر وحومه ،همچنین به تجدید مدرسه ی ناصری – كه قبلاً توسط ناصر دفتر روائی تأسیس شده بود – كرده بود. عده ای از افراد هنوز خاطرات آن دوره را فراموش نكرده اند از جمله:

حاج كریم رحیمی كه حدود نود سال دارد در این رابطه می گوید مغازه ی ما در راسته بالا و در مركز شهر قرار داشت من تقریبأ جوان بودم میرزا كوچك خان به خلخال آمد و در میدان بزرگ روبروی مسجد جامع كه عده ی زیادی جمع بودند سخنرانی كرد سپس از طریق راسته ی پایین در حالیكه به دنبالش اهالی حركت می كردند و در پیشاپیش نیز عده ای سوره ی الرحمن و آیات دیگر قران را تلاوت می نمودند وارد راسته ی بالا شده و از میدان پائین به منزل یكی از بزرگان شهر رفت .

ناصر دفتر روائی در كتاب خود با نام خاطرات و اسناد ناصر دفتر روائی مینویسد :

« میرزا كوچك خان در سال 1335قمری به اتفاق همراهان خود به خلخال آمد .و در خانه ی امیر عشایر كه خانه ی حكومتی خود را برای نشیمن او ترتیب داده بود ماند . بازار در خلخال سه شبانه روز به خاطر او بسته بود و جشن عمومی گرفته شد .

باز نگارنده را یادی از هندوستان آمد ومیرزا كوچك خان را از تشكیلات مدرسه در خلخال با خبر كردم و كمكهایی در این راستا كرد وخوانین و تجار را جمع كرد و 600تومان اعانه ازآنهاجمع كرد و حاج میرزا تقی معلم را از باد كوبه خبر كردیم ومدرسه دوباره در ماه صفر 1336 افتتاح گردید . در حدود دو ماهی كه میرزا در خلخال بود محكمه ی عدلیه در خلخال تشكیل شد .»

ابراهیم شمس از اهالی گیلوان كه بیش از 90 سال دارد می گوید :

میرزا اولین بار كه به خلخال آمد از راه غیر گیلوان آمد .در اواخر آذر 1300 شمسی او با كائوك به طرف گیلوان آمد تا به خلخال برود كه در همین سفر در اثر كولاك وسرمادر گردنه‌ ی گیلوان (6كیلومتری خلخال ) فوت كرد .به ما خبر رسید كه یك نفر در گردنه ی گیلوان مرده من و عده ای به آنجا رفتیم وجنازه را دیدیم . سر و دست او داخل برف بود و یك شانه و مهر و قرآن همراه داشت . سپس مأموران رضا خان آمده و سر او را بریده و بردند .بلافاصله كمی بعد عشایر كه به استقبال وی آمده بودند از جریان باخبر شده به دنبالشان رفتند ولی نتوانستند آنها را بیابند . ما بدن میرزا را غسل داده و در قبرستان قدیمی گیلوان دفن كردیم . 17یا18سال بعد شخصی بنام ید اله آمد و جنازه ی او را به سلیمان داراب برد .


blog here
جمعه 28 دی 1397 02:21 ب.ظ
Information

- blog here

I blog quite often and I genuinely thank you for your content.
This article has really peaked my interest. I'm going to book mark your site and keep checking for new information about once a week.

I subscribed to your Feed too. http://rockndata.net/UserProfile/tabid/61/userId/16548379/Default.aspx
catwoman cosplay costumes
پنجشنبه 20 دی 1397 09:31 ق.ظ
Very good post. I definitely love this site. Stick with it!
hid projector
دوشنبه 17 دی 1397 04:56 ق.ظ
Greetings from Idaho! I'm bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome blog!
Godwin
دوشنبه 17 دی 1397 02:37 ق.ظ
superarker fow
c5w led
شنبه 15 دی 1397 02:39 ب.ظ
You could certainly see your enthusiasm within the article you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.
Funny Cat Picture
چهارشنبه 12 دی 1397 11:42 ق.ظ
I have read so many content regarding the blogger lovers but this piece of
writing is genuinely a pleasant paragraph, keep it up.
eleonorebruschi.withtank.com
شنبه 8 دی 1397 09:07 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice within this post! It's the little changes that produce the greatest changes.
Thanks for sharing!
cosplay costumes diy
جمعه 7 دی 1397 07:02 ب.ظ
Hello, Neat post. There's a problem with your web site in internet explorer, may check this?
IE nonetheless is the market leader and a big part of other people will leave out your wonderful writing due to
this problem.
tabletky na rast svalovej hmoty
جمعه 7 دی 1397 07:19 ق.ظ
Thanks in favor of sharing such a pleasant thought, paragraph
is pleasant, thats why i have read it fully
muskelaufbau produkte
پنجشنبه 6 دی 1397 05:18 ب.ظ
We stumbled over here from a different website and thought I might check things
out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to exploring your web page for a second time.
cosplay costumes de marié
یکشنبه 2 دی 1397 04:11 ب.ظ
I appreciate, cause I discovered exactly what I used
to be looking for. You've ended my four day lengthy hunt! God Bless
you man. Have a great day. Bye
สล็อตออนไลน์
پنجشنبه 29 آذر 1397 08:13 ق.ظ
A specific slots recreation may have odds of 98%.
Free V Bucks Generator android cheat
پنجشنبه 29 آذر 1397 06:44 ق.ظ
https://www.mifare.net/company/fortnite-free-v-bucks-generator/
https://www.mifare.net/company/fortnite-free-v-bucks-generator-2/
https://www.mifare.net/company/free-v-bucks-no-verification/
https://www.mifare.net/company/free-v-bucks-ps4/
Funny Picture
چهارشنبه 28 آذر 1397 11:57 ب.ظ
Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site?
The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit acquainted of
this your broadcast offered vivid clear idea
cosplay costumes for women plus size
چهارشنبه 28 آذر 1397 08:13 ق.ظ
I think everything posted was very logical.
But, think about this, suppose you were to create a killer title?
I mean, I don't wish to tell you how to run your blog, however suppose you added a title that grabbed folk's attention? I mean خلخال - تاریخچه خلخال مجموعه 3 is kinda vanilla.
You ought to peek at Yahoo's front page and watch how they create
article headlines to get viewers interested.
You might add a related video or a pic or two to grab people excited about what you've written.
In my opinion, it might bring your posts a little livelier.
cosplay costumes for sale
چهارشنبه 28 آذر 1397 04:36 ق.ظ
At this moment I am going away to do my breakfast, later
than having my breakfast coming over again to read more news.
seitensprung
دوشنبه 26 آذر 1397 02:16 ب.ظ
Hi colleagues, nice post and fastidious urging commented here, I amm
really enjoying by these.
Kathryn S Hudgins
شنبه 24 آذر 1397 04:36 ب.ظ
Thanks for this article
escort esenyurt
جمعه 23 آذر 1397 08:22 ب.ظ
I just like the valuable info you provide to your articles.

I will bookmark your blog and take a look at once more right
here frequently. I'm quite suee I'll be told a lot of neew stuff proper right here!
Good luck for the next!
http://cleantalkorg2.ru/
جمعه 23 آذر 1397 10:25 ق.ظ
Wow, this post is fastidious, my younger sister is
analyzing these kinds of things, so I am going to tell her.
Meet positives
پنجشنبه 22 آذر 1397 12:20 ب.ظ
Pretty! This hass been an incredibly wonderful post. Thanks for providing thiss info.
Positive singles
چهارشنبه 21 آذر 1397 02:44 ق.ظ
Terrific post however , I wass wondering if you could write a
litte moree on this subject? I'd be very thankful if youu could elaborate a
little bit more. Many thanks!
custom car lighter
جمعه 16 آذر 1397 01:37 ب.ظ
Amazing things here. I am very happy to see your article. Thank you so much and I'm having a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a mail?
buy cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:11 ب.ظ

With thanks! A lot of information!

achat cialis en itali cialis great britain get cheap cialis cialis usa cost tadalafil 10 mg cialis australia org sublingual cialis online generic cialis cialis online holland the best choice cialis woman
error free led festoon
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:33 ق.ظ
Hi, of course this post is actually pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.
bi xenon projector
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:41 ق.ظ
Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content. Please let me know. Thank you
bi xenon projector retrofit
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:19 ق.ظ
Terrific article! This is the type of info that are supposed to be shared across the net. Shame on the seek engines for now not positioning this publish higher! Come on over and consult with my site . Thank you =)
pharmacy
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:05 ق.ظ
I'm impressed, I have tto admit. Rarely do I come across a blog that's equally
educative and entertaining, and wthout a doubt, you've hit the nail on thee
head. Thhe problem is something too feew folks are speaking intelligently about.

Now i'm very happy I came acrosss this in my search
for something regarding this.
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:08 ب.ظ

You made your position pretty effectively..
prices for cialis 50mg cialis daily cialis usa cost cialis 5 mg effetti collateral cialis baratos compran uk prezzo cialis a buon mercato cialis generique cialis manufacturer coupon does cialis cause gout cialis tablets
best h11 led headlight bulbs
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:48 ب.ظ
I know this web site offers quality dependent content and other information, is there any other web page which provides these things in quality?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30